Zuzulová historicky na 3. sezónnom mieste: \"A teraz na glóbus!\"

14.03.2008 Celý región

Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová sa sezóne 2007/2008 stala treťou dámou svetového slalomu.
Vo finálovej súťaži alpského Svetového pohára v Bormiu skončila v piatok druhá so stratou 7 stotiniek na Rakúšanku Marlies Schildovú, čo ju ako prvú Slovenku v histórii vynieslo na piedestál celej zimy.
Po prvom kole bola Zuzulová piata so stratou 65 stotín na Schildovú, ktorá slávila jubilejný 20. triumf v kariére a obhájila malý glóbus pre najlepšiu slalomárku. V druhom kole napriek veľkej chybe v hornej časti trate dosiahla Slovenka šiesty najrýchlejší čas a nebola ďaleko od prvého víťazstva v SP. Schildová si napokon udržala vedúcu priečku, no Zuzulová vďaka zisku 80 bodov predstihla v hodnotení slalomu Fínku Tanju Poutiainenovú a získala bronzovú guľu. Slovenka dosiahla v Bormiu ôsme pódiové umiestenie v kariére, pričom vyrovnala svoje maximum zo Špindlerovho Mlynu a Mariboru. Tretia skončila v Bormiu so stratou 24 stotín bývalá majsterka sveta Češka Šárka Záhrobská. Zuzulová aj v deviatom slalome sezóny zjazdárskeho Svetového pohára predviedla konštantne vysokú formu. Ako jediná z užšej i širšej konkurencie SP absolvovala úspešne uplynulých 17 slalomov (z toho 16 posledných v prvej desiatke), takže v piatok to bola v 1. kole jej 33. a 34. úspešná jazda v sérii.
V prvokolovej jazde slovenskej lyžiarky boli rezervy. Vo štvrtok sa pre TASR nádejala, že odmäk v regióne talianskych Álp výkon v 1. kole neovplyvní a v kútiku duše verila, že povrch vydrží aj v druhej polovici pretekov.
Po 1. kole však priznala, že sa trochu prerátala: \"Je to mäkké, strašne mäkké, myslela som si, že to bude trošku tvrdšie. Včera bol ten tréning úplne iný, teraz to bolo ako piesok. Navrchu som padala do dier a tam som aj najviac stratila. Je to iný pocit, lebo keď je trať tvrdá, človek zatlačí a ide. A tu sa zatlačí a spodná lyža ujde. \" Opticky neurobila žiadnu výraznú chybu, ale na svoje pomery šla trochu ďalej od bránok a v najrovnejších úsekoch celkovo plochého svahu nedokázala svoju jazdu zdynamizovať podľa predstáv. Lenže formu má ohromnú, veď za okolností, pre ňu výsostne nepriaznivých, si pred druhým kolom vypracovala solídnu pozíciu na atak. \"Dá sa s tým niečo robiť. Druhé kolo bude rozbité, nejaké môžu aj vypadnúť... Môžem sa posunúť dopredu, môžem ostať na tomto mieste, ťažko povedať. Tanja je za mnou a ja sa budem ponáhľať, aby bola ešte ďalej odo mňa, nie hneď za mnou, \" konštatovala pre TASR so smiechom Zuzulová. A svoje predsavzatie do bodky naplnila. Zo štartovej búdky sa spustila s takou vervou, že sa dostala do problémov, ale všetko napokon zvládla. \"Tých sedem stotín, jááááj... ! \" vzdychla si Zuzulová hlasno v cieľových priestoroch, kde sa na ňu opäť \"nahrnuli\" viacerí predstavitelia lyžiarskych firiem. \"Však to sa azda ani stopkách nedá zastaviť. Ale zase som rada, že keď som si stanovila nejaký cieľ, tak som to dotiahla do konca. Uvidíme, aká bude ďalšia sezóna, ale určite by som chcela zaútočiť na glóbus, \" zamyslela sa už nad ďalšou zimou pretekárka, ktorú ešte v sobotu čaká obrovský slalom a až po ňom oslavy najúspešnejšej sezóny.
V piatok sa v Bormiu definitívne rozhodlo o tom, že veľký glóbus získa prvýkrát v kariére Američanka Lindsey Vonnová. Dvadsaťtriročná rodáčka z Vailu skončila vo finálovom slalome vďaka najrýchlejšiemu času v 2. kole jedenásta, jej jediná konkurentka v boji o trofej Nemka Maria Rieschová nedokončila druhé kolo. \"Splnil sa mi detský sen. V druhom kole som ta napálila, pretože pred sobotňajším obrákom som chcela mať už glóbus vo vrecku, \". Vonnová, ktorá predtým žala úspechy pod dievčenským menom Kildowová, sa stala iba druhou americkou držiteľkou celosezónnej trofeje. V roku 1983 sa celkovou víťazkou SP stala Tamara McKinneyová. Americkí zjazdári v tejto sezóne získali obe najcennejšie gule, Bode Miller získal veľký glóbus už vo štvrtok.